Böbrek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Böbrek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Hastalıkları

Böbreklerin Yapısı

Böbrekler, omurganın her iki yanında, karın bölgesinin arka çeperine doğru yer alan ve vücudun atılım organları arasında önemli bir yere sahip olan organlardır. Böbrekler, 5-7 cm eninde ve 12-15 cm boyunda olup, yaklaşık 150-250 gram ağırlığındadır. Kanımızda bulunan zararlı maddelerin süzülmesi görevini üstlenirler. İlginç bir bilgi olarak, sol böbrek sağ böbrekten daha büyüktür. Ayrıca, solunum sırasında böbreklerin 2-3 cm aşağı doğru kaydığı bilinmektedir.

Önemli Böbrek Hastalıkları

Nefrit

Nefrit, nefronların iltihaplanmasıyla meydana gelen bir hastalık türüdür. Bu hastalık, böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasında en önemli etkenlerden biridir.

Albumin

Albumin, böbreklerde yer alan idrarın süzülmesine yarayan kapsüllerin tam randımanlı çalışmaması sonucu meydana gelen bir hastalıktır.

Böbrek Taşları

Böbrek taşları, idrar kanallarında meydana gelen iltihap sonucunda tıkanma oluşursa, bu bölgede maddelerin çökelmesiyle oluşur. Bu durum, böbreklerde ve böbrek taşlarında şiddetli ağrılara ve kanamalara neden olabilir. Çoğu zaman bu hastalıklarda idrarın kanlı bir şekilde çıktığı da gözlemlenmiştir.

Üremi

Üremi, böbreğin yeterli derecede üreyi süzememesi sonucu oluşur. Bu hastalık, kanda bulunan üre miktarının artmasıyla ortaya çıkar.

Böbrek Kanseri

Böbrek kanseri, orta yaşın üzerinde olanlar ve çocuk tümörü olarak bilinen iki tür tümörle kendini gösterir. Tıp dilinde orta yaş üzerindeki tümöre "renal hücreli karsinom" adı verilirken, çocuk tümörüne "Wilm's tümörü" denir. Bu iki tümörün ortak belirtisi, idrar kesesinin kanlı olması ve karında meydana gelen sancılı ağrılardır. Eğer kanserli tümör erken teşhis edilirse, iyileşme ve tedavide başarılı olma ihtimali yüksektir.

Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği ve akut böbrek yetmezliği olarak iki türde incelenir. Böbreklerin tam anlamıyla görevini yerine getiremeyecek duruma gelmesi durumunda bu hastalık meydana gelir.

Böbrek Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

  • Böbrek hastalıklarının belirtileri, diğer önemli hastalıklar gibi kendini çok kolay bir şekilde ele vermez.
  • Böbrek hastalıklarının gözlemlenen genel belirtileri ise;
  • Sürekli olarak idrarı dışarı atma isteği
  • Nefes darlığı
  • Karın bölgesinde sürekli olarak oluşan şiddetli ağrı
  • İdrarın kanayarak dışarıya gelmesi
  • Sürekli bir bulantı hali
  • İdrar atılımını gerçekleştirememe
  • Ayak ve el bölgelerinde oluşan şişme gibi belirtileri vardır.

Böbrek Hastalıklarından Kurtulmak İçin Kullanılması Gereken Şifalı Bitkiler

Böbrek hastalıklarını gidermek için en etkili yöntem, uzman hekiminizin size tavsiye ettiği yöntemdir. Burada vereceğimiz şifalı bitkileri kullanmadan önce hekiminize başvurup, eğer o da onaylarsa ek bir iyileştirme yöntemi olarak bu şifalı bitkileri deneyebilirsiniz.

Böbrek hastalığına iyi geldiği bilinen şifalı bitkilerin isimleri şunlardır; ayrıkotu, badem, bakla, turp, pırasa, üzüm, enginar, ısırgan otu, maydanoz, çilek ve bakladır.

Bu bitkiler arasında üzüm, böbrekte bulunan taşların ve kumların düşürülüp dışarı atılmasında yardımcı olur. Yine badem tüketimi de böbrek ve mesane kanallarında meydana gelen iltihapları gidermede oldukça etkilidir. Böbrekte oluşan şiddetli ağrıları da önleyici etkiye sahiptir. Çilek tüketimi ise idrar yollarında temizlenme işleminde etkin rol oynar.

Eğer sizler de böbrek hastalığından en ufak bir şüphe duyuyorsanız, idrar tahlilleri yaptırıp bu şüphelerden kurtulabilirsiniz. Erken teşhis çok önemlidir. 6 aylık zaman diliminde yapılacak olan idrar tahlilleri ile böbrek hastalıklarının başlamasına izin vermeden önüne geçmeniz mümkün olacak ve tedavi edilme ihtimali daha da yüksek olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni