Ms Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ms Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ms Hastalığı, diğer ismi multiple skleroz diye bilinen ms hastalığı çoğunlukla omurilik ve beyin (Merkezi sinir sisteminde) hastalığı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle insan vücudunda binlerce kilometre mevcut olan sinirler bulunmaktadır. Hatta mevcut olan bu sinirlerin üzerinde miyelin isminde yağlı madde ile kaplı olmaktadır. Ms hastalığında bu sinirlerin üzerinde bulunan miyelin maddesi bazı yerlerde yok olmaktadır. Bunun sonucunda da insanın vücudunda kısa devreler meydana gelmektedir. Ms hastalığına bu ismin verilmesinin sebebi ise hem omurilikte hem de beynin pek çok yerinde meydana gelen sertleşmiş olan dokular mevcut olmaktadır. Vücudun merkezi sinir sisteminde farklı yerlerde bulunan sinirler tam anlamı ile elektriksel mesaj iletimi yapan bir santral gibidir. Bu mesaj iletimi bazı zamanlarda hem bilinçli hem de bilinçsiz olarak bütün vücut hareketlerinin kontrolünü sağlayabilmektedir. Çoğunlukla ortaya çıkan Ms hastalığından dolayı vücut içerisindeki bu mesaj iletiminde bozukluklar meydana gelmektedir. Ayrıca insan vücudunda sağlıklı olan sinirlerin bu mesaj iletimini kolaylıkla yapabilmesini sağlayan "miyelin" ismindeki yağlı madde ile kaplanmıştır. Hatta bu madde özellikle vücuttaki sinir liflerinin mesaj iletimini daha kolay yapmasında yardımcı olmaktadır. Fakat Ms hastalığı olan kişilerde mevcut olan miyelin dokularında parçalanmalar olur ve bundan kaynaklı olarak bu maddenin yerine sertleşmiş dokular ortaya çıkmaktadır. Sertleşmiş olan bu dokular yüzünden vücut içerisinde mesaj iletimi engellenir veya sapmalara uğrar. Sonuç olarak vücut kendi fonksiyonlarını kontrol altına alamadığı için mesaj iletimi gerekli şekilde yerine getirilemez.


Ms Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Ortaya çıkan belirtiler genellikle hangi merkez sinir sisteminin daha fazla etkilenmesine göre farklılık göstermektedir. Ms hastalığının belirtileri özellikle her kişide farklı olarak belirtiler gösterebildiği gibi aynı zamanda farklı belirtilerde ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu hastalığın en yayğın olarak meydana gelen belirtisi ise kişide hissizlik durumunun oluşmasıdır. Bu durumla beraber Ms hastalığı olan kişilerde konuşmalarında meydana gelen bozukluk, titreme, karıncalanma, kas sertleşmesi, görmede zayıflık ve bozukluk, yorgunluk, halsizlik durumu ortaya çıkar. Hatta kişide koordinasyon zayıflığı, mesanede ya da bağırsaklarda gelişen sorunlar, denge problemleri, yürümede bozukluk olması, hafıza kayıpları, istemsiz olarak hızlı görme, cinsel işlev bozukluğu, ısıya karşı hassasiyet şeklinde belirtiler ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla Ms hastalığı ortaya çıktığı zaman bu belirtilerin hepsini yaşamaz, fakat kişi farklı olarak bu belirtileri yaşamaktadır.


Ms Hastalığının Sebepleri Nelerdir?


Aslında bu hastalığın hangi sebepten kaynaklı olarak meydana geldiği kesin olarak saptanamamıştır. Ancak Ms hastalığı ile pek çok teori ortaya konmuştur. Virüs saldırısından kaynaklı olarak, vücuda girmiş olan virüslerin hücrelerde çok hızlı olarak çoğalmasından kaynaklı olarak Ms hastalığı ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı virüsler ise vücuda girdikten sonra çok yavaş aylar veya yıllar boyunca vücut içerisinde kalarak kişide yeni hastalıklara sebep olabilir. Bu virüslerden kaynaklı olarak Ms hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sisteminde, vücudun kendini savunmuş olduğu bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı geri tepme söz konusu olabilir. Sonuç olarak vücut kendi hücrelerine karşı saldırıya geçer. Bu duruma genellikle "oto immün reaksiyon" denilmektedir. Ms hastalığı kişinin vücudunun kendi dokularına saldırmasından sonra hastalık ortaya çıkmış olabilir.


Ms Hastalığının Nasıl Teşhis Edilir?


Hastalığın ilk başlarında genellikle çok hafif dereceli belirtiler göstermesinden dolayı önemsenmez ve doktora başvurulmaz. Ancak Ms hastalığının belirtileri özellikle zaman içerisinde ortaya çıkarak daha sonra kaybolur. Hatta hastalığın belirtileri yıllar sonra bile ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple Ms hastalığının teşhisi ise kişide ilerlemiş olan şikâyetler üzerine tanısı yapılabilmektedir. Ayrıca kişide Ms hastalığının tanısının yapılmasında sonra bazı belirtilerde iyileşmeler söz konusu olurken bazı belirtilerde ise kötüleşmeler sebep olabilmektedir. Bu hastalığın tanısının yapılabilmesi için detaylı nörolojik muayene ile hem omuriliğin hem de beyin için ayrıntılı olarak çekilmiş MR sonrasında Ms hastalığının tanısı yapılabilmektedir.


Ms Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ms hastalığı için kesin bir tedavi söz konusu değildir. Genellikle hastalığın ilerleme ve ciddiyetine bağlı olarak kişiye belirli ölçülerde rahatlamasını sağlayan ve özürlülüğünü azaltmasında yardımcı olacak ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca Ms hastalığından kaynaklı olarak kaslarda meydana gelen zayıflıkları güçlenmesi ve daha kolay hareket sağlamak amacı ile kişiye çeşitli fizik tedavi tekniği kullanılmaktadır. Hatta günlük yaşamı içerisinde daha rahat olmalarını sağlamak için destek amaçlı olarak rehabilitasyon tedavileri de önerilmektedir. Günümüzde Ms hastalığının tedavisi için hala araştırmalar yapılmaktadır.

Ms Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Peynir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Peynir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ms Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ms Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Skolyoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İshal Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İshal Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6