Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Damar hastalıkları, Damar Hastalığı Nedir, Damar hastalığı, vücudumuzdaki atardamarlarda daralma, tıkanma veya balonlaşma ya neden olan bir hastalık grubudur. Baş gösterdiği damarlara göre 3 başlıkta incelenir. Bu başlıklar şu şekilde bölümlendirilmiştir.

Kalpteki koroner damar hastalığı, kalp damar hastalığı olarak bilinir ve klasik damar hastalığı tanımından ayrı tutulur. Bu nedenle Damar Hastalığı terimi, vücudumuzda kalp dışındaki damarların (Periferik ve beyin damarları) tıkanma, daralma ve balonlaşmasını anlatmak için kullanılacaktır.


Koroner Damar Hastalığı


Bu rahatsızlık kalbi besleyen koroner atardamarlarda görülür, damarlardaki daralma ya da tıkanma kalp ağrısına (Anjina ya) veya kalp krizine (Enfarktüse) neden olabilir.

Beyin Damar Hastalığı; Beyin ve beyinciği besleyen Şah damarında ve diğer atardamarlarda görülür. Bu damarlardaki daralma veya tıkanma geçici ya da kalıcı beyin felcine (İnme) neden olur.


Periferik Damar Hastalığı


Kalp ve beyin dışındaki bacak, kol, bağırsak, böbrek ve karaciğer gibi diğer organları ve dokuları besleyen atardamarlarda görülür. En sık görüldüğü bölge bacaktaki damarlar olduğundan Periferik damar hastalığı adı olarak adlandırılır ve bu bölgedeki damar tıkanıklıklarını anlatımı için kullanılır. Bu damarlardaki daralma veya tıkanma yürümekle bacak ağrısı (Klodikasyon) veya bacakta yara ve kangrene neden olabilir.


Kronik (Yavaş) Damar Tıkanması


Yavaş gelişen damar tıkanmalarında, vücudun kollateral (Yan dal) damarları oluşturacak süresi olduğundan iskemi genellikle çok şiddetli olmaz. Yavaş tıkanma kolleteraller yeterliyse veya o dokuya besleyen başka damarlar varsa hiç belirti vermeyebilir veya sadece dokunun kan ihtiyacı artınca belirti vermesi olasıdır. Bu olay kalple ilgiliyse, kalp damarlarında olursa, istirahatte halinde olmayan ancak koşma ve yürüme ile gelişiyorsa göğüste ağrı (Stabil anjina) yapabilir. Bacak damarlarında nüksederse yine istirahatle olmayan ancak koşma ya da yürüme ile gelişen bacak ağrısına (Klodikasyon sebep olabilir. Fakat dokuyu besleyen başka damar yok ise ya da kollateraller yetersizse bu durumda istirahat halindeyken bile ağrı yapar. Kalpte anstabil anjine, bacakta kritik iskemi adı verilen bu durum kan akışının çok azaldığını ve doku ölümünün yakın olduğunu gösterir. Sonucu kalpte ise enfarktüs, bacakta ise kangrene yol açar.


Akut (Ani) Damar Tıkanması

Bu ani oluşan tıkanmalarda, vücudun kolleteral damarları geliştirecek süresi olmadığından dokuda şiddetli bir oksijen yetmezliği (İskemi) ve kısa sürede ölümü gerçekleşir. Bu olay genellikle beyinde inme, kalpte enfarktüs, bacakta ise kangrenle sonuçlanır. Akut tıkanma iki sebeple oluşabilir. Birincisinde damar sertliği nedeniyle daralmış olan atardamarlara günün birinde aniden bir pıhtı (Trombüs) oturabilir ve o bölgedeki damar tamamen tıkanır. İkincisinde ise vücutta oluşan trombüsten (Pıhtı) kopan bir parça daha uçtaki atardamarlardan birine gidip o damarı tam tıkamaya sebep olur. Örnek olarak, şah damarımızda bulunan bir pıhtı bu şekilde beyne kaçarak felce neden olabilir veya kasık damarından kaynaklanan bir pıhtı herhangi bir ayak damarını tıkayarak kangrene sebep olabilir. Bu şekilde kan damarları içinde gezinerek uzak noktalardaki herhangi bir damar tıkanıklığına sebep olan, bu pıhtıya embolis ya da çoğul haliyle emboli denir.

Damar hastalıkları genelde 50 yaşın üzerindeki kişilerde çoklukla görülmektedir, bu hastalığın görünürlüğü yaş ilerledikçe daha çoğala bilmektedir. Damar hastalıklarının sebebi sadece yaş la alakalı değildir. Bunda en önemli risk genetik yatkınlık, sigara içme, tansiyon, şeker hastalığı (Diyabet), tansiyon yüksekliği, aşırı kilo (Obezite) ve börek yetmezliği sayılabilir. Ateroskleroz dışında damar tıkanmasına sebep olan önemli hastalıklardan bahsetmekte fayda vardır. Bunlar takayasu hastalığı gibi damar iltihaplanmaları (Vaskülit), fibromüsküler displazı, burger hastalığı ve raynaud hastalığı gibi nadir de olsa rastlanılmaktadır.

Damar Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Haber Bülteni

Hastalık Türleri Belirtileri ve Tedavisi

Hastalık Türleri Belirtileri ve Tedavisi

Hastalık, Vücut sağlığının dengesini koruyamayarak bozulmasını sağlayana fizyolojik bozukluğu hastalık denilmektedir. Mikro organizmaların vücuda girmesi ile dışar�[...]

Tarçın Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tarçın Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tarçın Şeker Hastalığı: Tarçın şeker hastalığında çok yararlı bir baharat türüdür. Tarçın (İnsülin) denilen kan şekerini düzenleyen hormona yapısal olarak b[...]

Behçet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Behçet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Behçet hastalığı, Behçet sendromu olarak da bilinir. Hastalığın ilk kez Türk doktor Hulusi Behçet tarafından gündeme gelmesiyle bu isimle anılmaktadır. Genellikle 30-[...]

Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt hastalıkları, cilt hastalığı denildiği zaman kişinin aklına ilk olarak egzama ve sedef hastalığı gelse de benler, siğil, saç dökülmesi, akne, cilt kuruluğu ve [...]

Virüs Hastalıkları Virüslü Hastalıkları Tedavisi

Virüs Hastalıkları Virüslü Hastalıkları Tedavisi

Virüs hastalıkları, virüs hastalıkları günümüzde bakteriyel enfeksiyonlara karşı çok etkili olan antibiyotik gibi ilaçlarla engellenemez. Ancak bazı virüs hastalıkl[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6