Ortopedi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ortopedi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ortopedi Hastalıkları, Ortopedinin ilgili alanları vücut anatomik sisteminin hareket sisteminin işlevleri ile iskelet sisteminde oluşan sorunları inceleyen tıp bilimi olarak adlandırılan ortopedi, insan vücudunda görev yapan kasların birbirleriyle olan ilişkisi sonucunda oluşacak olumsuz etkileri çözümlemek amacıyla düzenlenen ve bu olumsuzlukları eldeki bulgular ile çözmeye çalışan hastalık dalının inceleme alanıdır.


Ortopedi Hastalıklarının Dalları

 • Ayak - el cerrahisi servisi
 • Çocuk ortopedisi servisi
 • El cerrahisi servisi
 • Onkolojik ortopedi servisi
 • Antroplasti servisi
 • Deformite cerrahisi servisi

Çocuk Hastalıkları Ortopedisi


Çocuklarda görülen ortopedik rahatsızlıklar daha çok doğumsal olarak gelişen olaylar neticesinde doğumsal kalça çıkığı, el ve ayaklarda çarpıklık, boy uzatma tarzında cerrahi işlemler sonucunda gerçekleşir. Çocuk hastalıklarının ortopedi servisinin kurulmasındaki yegâne amaç küçük bedenlerde oluşan ortopedik rahatsızlıkların çözümünün yetişkinlerden çok daha farklı şekilde tedavi işlemlerinin gerçekleşmesi nedeniyle böylesi bir alanın doğmasına neden olmuştur. Zamanla çocukların ortak ortopedik rahatsızlıkların görülmesi Uzman hekimlerin çözümünü kolaylaştırmıştır. Çocuk hastalıklarında ortopedinin tanımlanmasında anne ve baba ve çocuk yakınlarına ciddi anlamda görevler düşmektedir. Öncelikle anne, baba çocuğun ortopedik rahatsızlığının sorununu iyi bilerek Uzman doktora bilgi verilmelidir. Doğum sonrasında çocukta gözlenen el, ayak, boyun, sırt eğrisi durumlarında çocuğun kişisel bakımı ve fizyolojik gelişimi Uzman doktor gözlemiyle detaylıca takip edilmelidir elbette ki bu durum ailenin takibiyle Uzman hekime doğru olarak aktarılması gerekir. Çocuk üzerinde görülen el, ayak gibi ortopedik hastalıklarda oluşan çarpıklık, eğriliğin giderilmesi için aile çocuğa gerekli fizik tedavi işlemlerini düzenli yapmalıdır. Hastalığın ilerlemesi veya düzelmesi durumunda konuya ilişkin Uzman hekimle çocuğun iyileşmesi sağlanır.


Artroplasti Ortopedisi Hastalıkları ve Çözümleri


Bu alan eklemlerin kemik yapısıyla olan ilişkisini incelenir. Ekseri vücudun gelişmesi veya olumsuz bir gelişme sonrası değişikliğe uğramasıyla eklemlerin bazı durumlarda görevini yerine getirmemesi durumunda ayrıca fizik tedavisi, yürüyüş, egzersizler ve ilaç tedavisinin görevini yerine getirmemesi halinde ağrıyan kemiksi bölgenin bulunduğu bölümü uyku esnasında aşırı ağrı oluşturması veya bir yerden bir yere giderken sızı ve yanma hissi oluşturarak bölgesel rahatsızlık izlenimi oluşturuyorsa böylesi durumlarda eklem protezi ameliyatının ortaya çıkmasına neden olarak protez cerrahinin gelişmesi ile uzmanların bu rahatsızlığı gidermek amacıyla yapmış olduğu eylemlerinin bütünün oluşturmaktadır.


El Cerrahisi Ortopedisi Hastalıkları ve Çözümleri

El cerrahisi ortopedisi uzmanlık alanı el, el bileği, dirsek ve ön kol üzerinde yaşanacak hastalıkları ilişkin rahatsızlığı gidermek amacıyla ortopedi içinde ayrılan ayrı bir bölüm olan ortopedi alanının yegâne amacı insan vücudunda görülecek rahatsızlıklara ilişkin el kırılması, el bileği ağrısı, dirsek katlanması ve ön kol üzerinde oluşacak bir kısım ortopedik rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla bu cerrahi alan kurulmuştur. Aslında el cerrahisinde hastaların sinirsel zedelenmeler sonucunda parmaklarını oynatamaması veya kırık kaynaklı olaylardan kaynaklı olarak el işlevini kısmen veya tamamen yitirmesi halinde ortopedik bu rahatsızlığın giderilmesi amacıyla kurulmuş ve uzmanlık gerektiren bir alandır.


Omurga Cerrahisi Ortopedisi Hastalıkları ve Çözümleri

Omurga Cerrahisi ortopedi alanının en önemli alanıdır. Omurga travmasında skolyoz, kifoz ve omurga travması gibi ciddi rahatsızlıkları çözümü amacıya kuruluna ortopedi servisindeki yegâne amaç insanların beden sağlığından kaynaklı rahatsızlıkları gidermek amacıyla kurulmuş uzmanlık alanıdır. Bu alan ortopedinin temelini oluşturur. Omurga insan bedeninin temelini oluşturur. Yürüyüş yapma, hareket etme, sağ ve sola dönüş eylemleri omurga sayesinde gerçekleşir ani bir disk zedelenmesi sonrasında omurga arasındaki disk yapısı veya doğuştan kaynaklı eğrilik veyahut dış etmenlerden kaynaklı omurga kırığı durumda kişi ciddi anlamda rahatsızlanır ve kendisini toparlaması uzunca zaman alır omurga cerrahisini bu sorunun çözümü için çalışmalar yürütür. Asrın hastalıklarından biri olan skolyoz omurganın eğrilmesi anlamına gelmektedir. Omurga doğuştan veya dış etmenlerden dolayı sağa, sola veya S şeklinde bir yapı oluşturması halinde iç organlara ve bedene zarar vererek ciddi ağrılar oluşturmaktadır. Böylesi bir sorunla karışlaşan kişinin rahatsızlığını gidermek amacıyla omurga cerrahisi ortopedi hastalıklarına başvurarak rahatsızlığını giderebilmektedir. Bu alan omurga ve skolyoz üzerinde oluşan her türlü rahatsızlığı gidermek amacıyla verilen fizik tedavisi, ilaç tedavisi ve ilerleyen zamanlarda görülecek rahatsızlıkları gidermek amacıyla kurulmuş bir ortopedi servisidir.


Ayak ve Ayak Bileği Ortopedi Hastalıkları ve Çözümleri

Ortopedi rahatsızlıklarının arasında bulunan ayak ve ayak bileğinde oluşacak kırık, çıkık, eklem ağrıları, şişme ve yürüyememe gibi ortopedik sorunlarını inceleyen ortopedi alanı insan vücudunda fizyolojik veya dış etmenlerden dolayı oluşan burkulma, kırık gibi rahatsızlık eylemlerinde kemiğin kaynaması, düzgün yürüyüşünü sağlamak amacıyla gerçekleşen bir alan olup insanların yürüyüşünü engelleyen bu rahatsızlıkları kurmak amacıyla kurulan ortopedi hastalıkları alanıdır.

Ortopedi Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Astım Hastalığı Nedir?

Astım Hastalığı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hareket Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hareket Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kızıl Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kızıl Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tifo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tifo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kusma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kusma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6