Japon Balığı Hastalıkları Türleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Japon Balığı Hastalıkları Türleri Belirtileri ve Tedavisi

Japon balığı hastalıkları, diğer balık türlerinde görülen hastalıklarla hemen hemen aynıdır. Japon balık yetiştiricilerin dikkat etmesi gereken ve hastalıklara sebep olan en önemli husus doğru yemleme ve su ısısıdır. Akvaryum yahut üretim için tanklarda yetiştirilen balıkların hastalıkları gözlemlenip uygun tedaviler uygulanmalıdır. Bazı hastalıklar gözlemleme ve pratik yöntemlerle tedavi edilirken, diğer hastalıklar için ilaç tedavisi gerekmektedir. Uygun ilaç ve uygulama bilgisi için uzmanlardan yardım alınması doğru olacaktır.


Japon balığı hastalıkları

 • Beyaz benek hastalığı
 • Kara benek hastalığı
 • Şişmanlık hastalığı
 • Kısırlık hastalığı
 • Kabızlık hastalığı
 • Bağırsak iltihabı hastalığı
 • Kuyruk çürümesi hastalığı
 • Pul dökülmesi hastalığı
 • Ağız yaraları hastalığı
 • Balık yengeci hastalığı
 • Balık sülüğü hastalığı
 • Mantar hastalığı
 • Patlak göz hastalığı
 • Sarı leke hastalığı
 • Balık veremi
Beyaz benek hastalığı: Bir parazitin sebep olduğu hastalık, balıkta küçük beyaz benekler halinde görülür. Akvaryum içerisinde bulunan parazitler balığın zayıf düştüğü anda balığın üzerine yapışırlar. Stres, ani sıcaklık değişimi Japon balıklarının savunma metabolizmalarını zayıf düşürür bu da parazitlenmeye sebep olur. Tedavisi kısa süreli bir ilaçlamayla yapılacak kadar kolaydır. Fakat ihmal edilmesi balıkların ölümüyle sonuçlanabilir. Tavsiye edilen ilaçlar, 'Malahit yeşili' ve metilen mavisidir. Suya uygulanacak ilaçlama 3 gün sürer.

Şişmanlık hastalığı: Balıklardaki şişmanlığın sebepleri: yanlış besleme ve fazla yemlemedir. Balıkların besili olması zararlı bir unsur olarak algılanmasa da kısırlık yaratır. Eğer üretim için beslenen balıklarsa verim almak için düzenli ve yeteri miktarda beslenmeleri gereklidir. Aksi taktirde aşırı şişmanlıktan yumurtalıkları yağlanır ve yavru üretiminin durmasına sebep olur.

Bağırsak iltihabı hastalığı: Japon balıklarında görülen uzun süre yem yememe hali, iltihaplı ve kanlı dışkı bağırsak iltihabının belirtisidir. Hastalığın gözlemlendiği balık ayrı bir akvaryuma aktarılıp farklı yemlemeye geçilmelidir. Zira hastalığa sebep olan şey yemdir. Yemin tuz oranının yüksekliği, tek tip ve devamlı kuru yem kullanılması balıklarda bağırsak iltihabı yaratır.

Kuyruk çürümesi: Hastalığın ilerlemesi durumunda ölümün kaçınılmaz olduğu rahatsızlığın başlangıç noktası kuyruk ve yüzgeçlerdir. Kırmızı benek halinde görülür. Özellikle renkli balıklarda görülen hastalık kuyruğu ve yüzgeçleri çürüterek yukarıya doğru ilerler. Hastalığın tedavisi için kaya tuzu kullanılır.

Pul dökülmesi: Sudan kaynaklı hastalıklardan biridir. Balıkların pulları dökülerek başlayan hastalık oksijen yetersizliğinden kaynaklanır. Hastalığın ilk safhasında pulların bir bölümü dökülür. Daha sonrasında tüm pulları dökülür. Hasta olan balık genelde hareketsiz kalır ve suyun yüzeyinde yüzer. Hasta olan balık ayrı akvaryuma alınıp su dezenfekte edilir.

Ağız yaraları: Balıkların ağız ve baş kısımlarında oluşan pamukçuklardır. Bu pamukçuklar mantar tabakalarından oluşur. 2 günde iyileşebilen hastalık, suyu dezenfekte edip hasta balığı ayrı akvaryuma almakla tedavi edilir.

Balık yengeci: Bir parazit hastalığıdır. Gerçek yengeç cinsinden olan bu parazit gözle görülür bir şekilde balığa yapışıp kanını emer. Balıkta devamlı huzursuzluk ve hareketlilik görülür. Tedavi için balık akvaryumdan çıkartılır. Günlük kullanılan tuz ile balığın üzerindeki parazit yengeç bayıltılır. Bir cımbız yardımı ile balığa zarar vermeden parazit yapıştığı yerden sökülüp alınır.

Balık sülüğü: Parazit hastalıklarındandır. Suda olan sülüklerin balıklara yapışmasıyla meydana gelir. Balık parazitten kurtulmak için anormal hareketler yapar, çırpınır ve kuma sürtüp durur kendini. Bu durumda yapılacak şey sorunlu balığı aynı ısıdaki başka bir tuzlu akvaryuma alıp sülüklerin tuzdan bayılıp balıktan düşmesi sağlanır. Gerekirse cımbız kullanılır. Sülükten arınan balık tekrar kendi akvaryumuna koyulmadan önce bir su serpmesiyle üzerindeki pullar temizlenir.

Mantar hastalığı: Salgın riski taşımayan bir hastalıktır. Sağlıklı balıklara bulaşmaz. Fakat sağlıksız balıklarda görülme oranı yüksektir. Yaralanmış, hastalanmış balıklarda kolaylıkla oluşan mantar hastalığı iştahsızlık yaratır. Deride, yaralarda bozulma, saklanma, pamukçuk mantar belirtilerindendir. Ani ısı değişimleri ve kötü beslenme balıkların direncini kıran sebeplerdendir, bu sebeple mantar vakalarında risk altındadırlar. Mantar hastalığının tedavisinde ilaç kullanılır.

Kısırlık: Balıklarda görülen, şişmanlık, iltihap gibi hastalıkların neticesinde ortaya çıkar. Ölümcül bir hastalık değildir. Yalnızca üretim amaçlı olan balıkların, balık yetiştiricileri zora sokacağı bir sorundur.

Kara benek: Kist halinde beliren kara lekeler, içerisinde yuvalanmış olan parazitlerin habercisidir. Balıkların derilerinde oluşan koyu benekler başka bir hayvan aracılığıyla balığa parazit bulaşmasıyla meydana gelir. Banyo yöntemiyle tedavi edilmeli, su sümüklü böceklerden arındırılmalıdır.

Patlak göz: Japon balık türlerinde görülen ve körlüğe sebep olan bir hastalıktır. Gözlerin yuvalarından fırlayacak kadar şişmesiyle meydana gelir. Önlem alınıp tedavi edilmezse göz patlar ve körlük oluşur. Kör olan balıkların bazıları yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Şiş olan gözler tedavi edilse de eski halini almazlar.

Kabızlık: Devamlı kuru yem ile beslenen balıklarda görülür. Hastalanan balıklar dışkı salımı yapmazlar. Beslenmeyi durdururlar. Karınlarında şişlik ve anüslerinde yapışık dışkı gözle görülür. Tedavisi ise yemlerinin değişmesi ve farklı beslenmeye başlanılmasıyla sağlanır.

Balık veremi: Gerçek verem mikrobunun sebep olduğu bir hastalıktır. Balıkta zayıflama, hareketsizlik, refleks azalması görülür. Eğer hasta olan tek bir balıksa akvaryumdan ayrılmalı ve hastalık için ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Japon Balığı Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Saç Yeme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Saç Yeme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Liken Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Liken Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinüzit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6