Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı, Stres, moral bozukluğu veya uykuyu etkileyecek hastalıklar sonucunda oluşan bir hastalıktır. Uykusuzluk vücudun dinlenmemesidir. Vücudun günde en fazla 8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Çok uyumakta vücuda sersemlik ve halsizlik verir. Normal bir insan günde en fazla 8 saat uyumalıdır. Vücudun çok yorulduğu zaman uykuya ihtiyacı daha fazla olur. Fakat beden çok yorulduğundan dolayı da uyuyamaz. Herkes tarafında beden çok yorulduğunda daha çok uyku ya ihtiyacı olur diye bilinse de aksine öyle değildir. Beden çok yorulduğu zaman uykusu gelmez.

Uykusuzluk hastalığı en çok 18-20 yaşındaki yetişkinlerde ve yaşlılarda görülür. Uykusuzluğun en temel maddesi strese bağlı moral bozukluğudur.

İnsan da iki tür uykusuzluk görülür. Kronik uykusuzluk ve akut uykusuzluktur. Vücut uykusuz kaldığı zaman direnci düşer ve hasta olur. Uykusuz bir insan yediğinden hiçbir tat almaz. Uykusuzluk kalan kişi aynı zamanda gergin ve sinirli olur. Gerginlikten kaynaklanan baş ağrısı da görülür.


Kronik uykusuzluk


Şartlanmaya bağlı bir uykusuzluktur. Yani insan yatağa yattığı zaman ben uyuyacağım, yarın işe geç kaldım, uyumam gerek gibisinde vücudu uyumaya şartlandırılır ise vücut kronik uykusuzluğa bağlı olarak uykusu gelmez. Bu uykusuzluk türü aynı zamanda korkuya da bağlıdır. Bir şeylerden korkan biri korkusu geçene kadar uyuyamaz.


Akut uykusuzluk


Yerini yadırgama, stres, moral bozukluğu, vardiyalı çalışma gibi uykusuzluk türüdür. Akut uykusuzluğu 1 gün ile 2 hafta arasında görülür. Bu süreden sonra devam ettiği zaman doktora başvurulmalıdır. Genellikle bu uykusuzluğun temeli stresten kaynaklıdır. Stres azaltıcı şeylerin yapılması önerilir.

Depresyona giren bir insanda da uykusuzluk hastalığı görülür. Moral bozukluğunda kaynaklandığı için kişi ne kadar zorlasa da uyuyamaz.


Sağlıklı bir uyku nasıl olmalıdır

 • Uyku gelmeden yatağa girilmemelidir.
 • Çok aç veya çok tok olunmamalıdır.
 • Düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalıdır.
 • Gündüz uyumamaya çalışılmalıdır.
 • Yatak odasında uykunun gidebileceği yüksek ses veya göz alıcı ışık olmamalıdır.
 • Sabah erken saate kalkınmalıdır.
 • Alkol, tütün veya kola tüketilmemelidir.
 • Yatağa girip zorla uyumaya çalışılmamalıdır.

Uykusuzluk Hastalığı Yorumları

soru

Selatin

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Hastalık mi bilmem ama kendimi bildim bileli yatağa ne zaman girersem gireyim daima uykuya dalmam uzun bir zaman alır. Hatta hemen uykuya dalan insanlara daima gıpta ettim. Bunu bir hastalık olarak görmedim ve doktor tedavisi de almadım. Fakat bitkisel yardımcı elemanlar kullanmak istiyorum. Bir tavsiyesi veya önerisi olan var mı?

Cevap yaz
cevap

Hatife

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Uykusuzluk Hastalığı, Stres, moral bozukluğu veya uykuyu etkileyecek hastalıklar sonucunda oluşan bir hastalıktır. Sağlıklı bir uyku için Uyku gelmeden yatağa girilmemelidir. Çok aç veya çok tok olunmamalıdır. Düzenli bir şekilde egzersiz yapılmalıdır. Gündüz uyumamaya çalışılmalıdır. Sabah erken saate kalkınmalıdır. Alkol, tütün veya kola tüketilmemelidir. Yatağa girip zorla uyumaya çalışılmamalıdır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tansiyon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tansiyon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lepra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lepra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Miyom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Miyom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Beyaz Benek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Beyaz Benek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Genetik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Genetik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Raynaud Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Raynaud Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6