Bakteri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bakteri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bakteri Hastalıkları, insanlar sağlıklı bir şekilde hayatı boyunca bu bedenleriyle görmeyi, nefes almayı, yemek yemeyi, yürümeyi, koşmayı vs. Hak ederler. Tüm bunlar, insan vücudunun birbiriyle mükemmel biçimde uyumlu olduğunu gösterir. Bu molekülü yaratan ve her insanın vücuduna tüm özellikleriyle birlikte yerleştiren Allah'tır. İşte Rabbiniz olan Allah budur. Bu bağlamda insan vücudunun yapısı üzerine cildin her santimetre karesinde yaklaşık 32 milyon bakteri yaşar. Bunların büyük bir çoğunluğu zararsızdır. Ancak bakteriler hayatta kalabilmeleri ve üreyebilmeleri için insan vücuduna ihtiyaç duyarlar. Çünkü vücudumuzun derinliklerinde, her gün biz hiç farkında olmadığımız bir savaş yaşanır. Savaşın bir tarafı, vücudumuza girip onu ele geçirmeyi hedefleyen bakteriler ve virüsler, diğer tarafı ise vücudumuzu bu zararlı bakterilere karşı koruyan savunma hücreleridir. Eğer damarlarımız incecik ve estetik bir deri ile gizlenmeseydi, korkunç bir görüntüye sahip olurduk. Cildimiz bakterileri dışarıda tutan bir kalkan gibidir. Mesela, gözden giren bakteriler gözyaşımızla temizlenir. Ancak en küçük bir bozuklukta birçok bakteri vücudumuzda yaşayabilir. Süratle çoğalırlar, uygun bir ortamda bir bakteri hücresi 24 saat içinde 80 milyon bakteriye ulaşır ve hastalık yapabilmek için belli bir hücre yoğunluğuna gelir.


Bakterilerin büyüklüğü


Sadece mikronla ölçülen küçük canlılardır. Genellikle boyları bir veya iki mikron arasında değişir. Yeryüzündeki her ortamda bakterilerin var olduğunu biliyoruz. Kendileri için çok çeşitli ortamlarda yaşarlar. Toprakta, tatlı ve tuzlu sularda, canlı vücutlarda, bitki ve hayvan ölüsü içerisinde bir nehir gibidirler. Oksijenli ve oksijensiz ortamda yaşayanları da vardır. Bu bakteriler, çubuk, yuvarlak, spiral ya da virgül şeklinde olabiliyor. Ayrıca yiyeceklerin bozulmasına ve besin zehirlenmesine sebep olurlar. Bakterilerin insan sağlığına faydalı olanları da vardır. Mesela yoğurt, peynir, sirke ve turşu hazırlamak için bazı bakterilerden faydalanılır. Çünkü bağırsaklarımızda bulunan B ve K vitaminlerini oluşturması bakımından yararlı bakteriler yardımcı olur. Bağırsakta var olan bakteriler, vücudumuza sonradan giren ve zarar veren bakterileri öldürür. Bazı çürükçül yaşayan bakterilerde toprakta bulunan canlı atıkları ayrıştırarak kendilerine besin elde ederler. Bu sayede toprağın da daha verimli bir şekilde zenginleşmesine neden olurlar.


Bakteri Hastalıkları

 • Zatürre; bu hastalığın temelinde akciğer üzerinde oluşan bakterilerin çoğalması ile zamanla akciğer iltihabı hastalığına neden oluyor.
 • Soğuk Algınlığı; Günümüzde hemen herkesin yaşadığı bir hastalık türüdür. Bu hastalığın en büyük nedeni ise bakterilerdir.
 • Kulak Hastalığı; Genellikle orta kulakta ve iç kulakta yaşanan bir enfeksiyon durumudur. Kulak içerisine yerleşen bakterilerdir.
 • Uçuk Hastalığı; bu hastalık genelde dudak ve çevresinde görülen bir bakteri hastalığıdır. Tozlu ortamlarda yaşayan bakteri hastalığıdır.
 • Su Çiçeği; Özellikle çocuklarda görülen bir hastalık türüdür. Su çiçeği önemli olan yüzünde farklı kızarıklıklara sebep olan bakteri hastalığıdır.

Korunma Yolları

 • Elleri Yıkamak; Ellerin yıkanması hastalıktan korunmak için temel kurallardan birisidir. Çünkü ellerimiz yoluyla başka insanlara yayılırlar.
 • Ev Temizliği; Evde sık kullanılan yerler dezenfekte edilmelidir. Kapı kolları, masa üstleri, yani evde paylaşılan diğer şeyler de temizlenmelidir.
 • Öksürmek; Hem kendimiz hem de çocuklarımız için mutlaka öksürürken ağız ve burun elimizle kapatılmalıdır. Bunu tüm aile bireyleri uygulamalıdır.
 • Hapşırmak; Aynı şekilde kol bükülerek ağız ve burun kısmını kolumuzla kapatılmalıdır. Hapşırdıktan sonra eller sabunlu suyla yıkanmalıdır.
 • Bağışıklık Sistemi; bu durum karşımıza bebeklerin emzirme döneminde anne sütü ile beslenmesine dikkat edilmesini çıkarır. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, bakteri hastalıklarından etkin korunma sağlanır.

Bakteri Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göğüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Koah Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Koah Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Bebeklerde Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Meslek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Meslek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Prostat Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6