Astım Hastalığı Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Astım Hastalığı Nedir?

Astım hastalığı nedir, Ülkemizde birçok kişide var olan astım hastalığı, son zamanlarda sıkça rastladığımız bir tür hastalık çeşididir. Küçük yaşlarda dahi gerçekleşen astım hastalığı, tedavisini görmeyip ilaçlarını düzenli kullanılmadığı taktirde, ileri zamanlarda insanın hayatında büyük rol almaya başlamaktadır. Solunum yollarında gerçekleşen iltihaplanmalar ve daralmalar nedeniyle ortaya çıkan hastalığı astım denilmektedir bu daralmalar ve olumsuz gelişmeler insana kötü yönde etkileyebilmektedir. Öksürük, nefes darlığı, gibi belirtiler astımın en büyük belirtileri arasındadır. Özellikle kış aylarında astım hastalığının artış göstermesi kaçınılmazdır. Bu belirtiler genellikle nöbetler halinde gerçekleşir. Soğuk algınlığının ilerlemesi durumunda astım hastalığının artmasına sebebiyet vermektedir. Astım hastalığının teşhis ve tedavisi geç kalındığı taktirde hastalıkta gittikçe artış görülmektedir. Astımı en çok tetikleyen unsurlar; sigara dumanı, öksürük, kirli hava, polen gibi etkenler sayılabilmektedir.

Astım hastalığını hafifletmenin en güzel yolu, bulunduğunuz odanın muhakkak havalandırılması gerekmektedir. Astım hastalığının ilk aşamalarında ilaç tedavisi kullanılması önerilmektedir. Astım bazen sürekli olarak da görülen bir kronik hastalıktır. Hava yolunda daralma çoğu zaman kendiliğinden düzelir fakat bazen tedavi gerektirecek derecede de krizleri neden olmaktadır. Özellikle bu krizde çocuklarda çok fazla belirgin derecede görülmektedir. Bazı durumlarda astımın kalıtsal yollardan da ortaya çıktığı görülmektedir. Özellikle anne ve babadan herhangi birinin astım hastası olması halinde doğacak çocuğun da astım olmasının ihtimali vardır. Astımın en belirgin belirtisi, nefes darlığı olmasıdır. Böyle bir duruma yakalandığınız vakit ilk yapacağınız işlem, doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanmak olacaktır. İki çeşit astım çeşidi bulunmaktadır. Alerjik astım ve alerjik olmayan astımdır.

Alerjik astım: En fazla görülen astım çeşididir. Genellikle çocuklarda görülmesi kaçınılmazdır. Tedavisi daha kısa ve kolay sürelidir. Astım atakları nefes darlığı dayanılması son derecede fazladır.

Alerjik olmayan astım: Alerjik olmayan hastalık genellikle iltihapların neden olduğu astım çeşididir. Genellikle orta yaşta görülmesi mümkündür. Alerjik olmayan astımın atakları daha uzun süre sürmektedir.

Astım Hastalığı Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Behçet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Behçet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Deli Dana Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Deli Dana Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Albino Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Albino Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ruh Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ruh Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cam Kemik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cam Kemik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Krup Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Krup Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sever Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sever Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6