İtp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İtp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İtp Hastalığı, İtp hastalığı deri içine kanamalar sonucu vücuda çürük oluşumu kanamaya yatkın ve çocuklarda yaygın görülen fakat pek duyulmayan bir hastalıktır. İtp hastalığı Trombosit sayısının azlığıyla görülen kanamalar anlamına gelir. İki tip İtp hastalığı vardır. (Akut) kısa ve ani hızlı sürede meydana çıkıp kendini belirten çocuklarda yüzde 85-90 ve en çok 2-6 yaşlarında görülür. En sık görülen yaş ise 3'dür. (Kronik) uzun süren erişkinlerde erkeklere oranla kadınlarda 2-3- kat fazla görülen tiptir.

İtp nedir, Kanamaya yatkınlık yaratan, küçük kırmızı döküntüler, vücuda kolay çürük oluşmaları yaratan bir hastalıktır.
 • Bağışıklık sistemindeki oluşan bozukluklar belirti verir. Pıhtılaşmayı sağlayan trombosit denilen hücrelerin azalmasına bağlı olan trombopeni ve buna eşlik eden hastalığa ve kanamalara purpura denildiği için bu ad verilmiştir.
 • Trombosit sayılarının düşmesi sonucu vücutta kırmızı, mor renkli döküntüler meydana gelir. Vücutta olması gereken normal değer milimetre küpte 200 bin ile 400 bin arasındadır. Bu değer 150 binin altına düşmesine trombopeni düşüklüğü deriz. Hastalarda trombosit değeri 30 bin altına düştüğünde vücutta morarmalar ve kırmızı kanamalar meydana geliyor.
 • Hafif trombositopeni de bulgu ve belirtiler sıklıkla görülmeyebilir. Bazen rutin kan testlerinde fark edilir. Ağır trombositopeni vücudun her yerinde kanamaya neden olabilir.

İtpnin başlıca belirtileri nelerdir?


Vücut da büyük morluklar, burun kanamaları, nokta kanamalar ve ağız içindeki kanamalardır. Çocukların bazılarında ise idrarda ve bağırsakta kanamalar görülür. En korkutucu olanı ise beyin içindeki kanamalardır.
 • Beyin içi kanamaları sonunda %1'den az sıklıkta görülen bu durumlarda, çocukta kusmalar görülür, uykulu hal ve buna bağlı baş ağrıları görülür ve çocukta bilinç giderek kapanır.
 • İtp bazen başka hastalıkların seyrinde ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar sistemik lupus eritematozus-SİLE, lenf bezesi kanseri, hepatit ve HIV virüsü ile oluşan enfeksiyonlar gibi ortaya çıkabilir.
 • İdrarda veya dışkıda kan görülmesi, dışkıdaki kanın açık kırmızı veya koyu kahve telvesi gibi olması, baş ağrıları, nöroloji belirtileridir. Bu durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

İtp tedavisi nasıl yapılır?


İlk olarak ilaçla tedavi edilir. Tedavinin ilk hedefi bağışıklık sisteminin baskılanarak trombositlere karşı antikor gelişiminin engellenmesidir.
 • Dalaktaki trombositlerin parçalanması durdurulur. Ancak trombosit düşüklüğünün başka bir hastalığın belirtisi olmadığından emin olmak için kemik iliği testi yapılır.
 • İtp hastalığı kronik ise ilaçlara ilaveten dalak çıkarma ameliyat ide yapılmaktadır.

Acil şifa dilerim

İtp Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Crohn Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Crohn Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Paget Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Paget Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Paget Hastalığı, bu hastalık özellikle kemiklerde ortaya çıkan parçalanma ya da hasarların oluşmasından sonra vücudun tekrar kemik yapması için vermiş olduğu tepkin[...]

Varikosel Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel hastalığı, erkekler arasında ciddi bir sorun haline gelmiş hastalıklardan biridir. Oldukça yaygın bir şekilde görünen bu hastalık, erkeklerin yüzde onun da g[...]

Ülser Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ülser Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ülser hastalığı: Günümüzün en yaygın hastalığı haline gelmiş olan ülser hastalığı insanların psikoloji ve sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir. Ülser, ba�[...]

Bebeklerde Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde zatürre hastalığı, çok tehlikeli hastalıklar sınıfına giren bir hastalıktır. Yetişkin insanlarda çok yaygın bir şekilde görülen zatürre, birçok insan [...]

Kızıl Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kızıl Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kızıl hastalığı, kırmızı lekeler halinde meydana gelen bir hastalık olup, bulaşıcı etki göstermektedir. Bu hastalık genellikle kış aylarında, özellikle okul çocu[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6