Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göz hastalıkları, Dış dünyaya açılan, gözetleyen organımız olan gözlerimiz, ortaya çıkabilecek hastalıklar göz sağlığını oldukça etkilemektedir. Gözlerimize gereken hassasiyeti göstermeli, göz sağlığını tehdit eden faktörlere karşı korumalıyız. Özellikle günümüz teknolojisi gelişmekle birlikte bilgisayar, tablet, cep telefonları, televizyon gibi aletlerin hızla kullanılması ile zamanla göz hastalıkları da çoğalma görülmektedir. Bunun yanında doğuştan gelen ırsi olan faktörlerde göz sorunları oluşmaktadır. İnsanlarda çok sık görülen, başlıca göz hastalıklarına bakılırsa; katarakt, glokom (Karasu, göz tansiyonu), arpacık (İt dirseği), tavuk karası, göz nakilleri, kornea sivrileşmesi, sarı nokta hastalığı, göz çizdirme olarak sıralanmaktadır.

Katarakt, İnsanın, gözünde şiddetli gelen ışığı kırmak için gözlük camı gibi görevi olan mercekler vardır. Bu mercekler gözlüklerin camı gibi saydam olup, ışığı karşı geçirgendir. Nasıl gözlük camında zamanla kirlilik oluşup, camın arkasından bakıldığında, net görüntü oluşmazsa, işte bu merceklerde zamanla sağlamlılığını yitirerek, zamanla görme kaybı yaşanmaktadır. Zaman gittikçe görüntü daha da bozulur ve müdahale edilmezse, geri dönülmez sonuçlara neden olmaktadır. Çok yaygın olarak görülen katarakt hastalığı, ilaç ile tedavisi olmamakla birlikte, günümüz teknolojisi ile basit tedavi yöntemleri ile kataraktın önüne geçilmektedir. Cerrahi müdahaleler ise kataraktın son derece ilerlemiş hastalara uygulanır ve çok sevindirici sonuçlar alınmaktadır.

Glokom, bu göz hastalığı görmemizi sağlayan sinirlerin tahrip olmasından kaynaklanır. Göz sinirlerinde oluşabilecek hasarlar, gözümüz içindeki basıncın artmasına ve bu şekilde görme bozukluklarına yol açmaktadır. Göz sinirlerinde yaşanan bu sorunlar dışında, kan dolaşımı bozuklukları esnasında tahrip olmuş göz damarları etkilenmekte ve göz tansiyonu oluşmaktadır. İlk önce ilaç tedavisi uygulanıp, hastanın göz tansiyonuna bakılmaktadır. İlaç tedavisinin işe yaramadığı durumlarda ise lazer tedavisi ve daha sonra cerrahi müdahaleye başvurulmaktadır.

Arpacık, Tıp dilinde hordoleum olarak bilinen arpacık göz çevresindeki kılların köklerinden ileri gelen bir hastalıktır. Göz çevresindeki kıl kökleri birtakım nedenlerle şişmelere neden olurlar ve bu durum hasta kişiye ağrı ve acı vermektedir. Herkesin bileceği üzere zonklama tarzında olan bu ağrılar dayanılmaz olur ve hasta doktora başvurmaktadır. Hasta kişiler çoğu kulaktan dolma bilgilerle tedavi ararlar. Bu doğru bir hareket değildir. Doktor kesinlikle gidilmeli ve verdiği talimatları yerine getirmek gerekir. İlaçlarla tedavisi mümkün olan bu hastalık, gerektiğinde cerrahi müdahaleye başvurulur.

Tavuk karası, Kalıtsal olarak gelen bir hastalık olan retina pigmentoza, halk arasında tavuk karası olarak bilinir. Bu hastalık retinadan kaynaklanan bir hastalık olup, tedavisi olmayan bir hastalıktır. Aileden gelen yani kalıtsal olarak görülen bu hastalığın çıkmasında en önemli faktör, akraba evliliğidir. Bu tür evliliklerin artması ile bu hastalığın görülme riski de doğal olarak artmaktadır. Son zamanlarda hastalığa çare bulmak için, gen tedavisi ve kök hücre tedavisi gibi araştırmalar başlamıştır.

Göz nakli, Kornea nakilleri kullanılamaz durumdaki göz için tercih edilen bir seçenektir. Bir hastalıktan kaynaklanan görme kaybını yitirmiş gözleri canlandırmak için yapılan bir tedavi yöntemidir. Tedavisi mümkün olmayan hasta kişiye, organ bağışı ile gözlerini veren bir kişi veya ölmüş bir kişiden alınan korneanın, hasta kişiye nakledilmesi ile bu işlem gerçekleşir. Çok riskli gibi gözüken bu işlem günümüzde tıp alanında gelişen teknoloji ile bu ortadan kalkmıştır. Kadavradan sadece 7-8 milimetre bir delik açılıp, kornea alınır ve hasta kişiye nakledilir.

Kornea sivrileşmesi, daha çokergenlik dönemindeki gençlerde ortaya çıkan bu hastalıkta korneanın incelip, sivri hale dönüşmesi ile oluşur. Gençlerde ergenlik döneminde başlar ve 25-40 yaşlarda ilerleme gösterir. 40 yaşın üstünde ise ilerleme durmaktadır. Birçok tedavisi bulunan bu hastalığın başlıca; göz içi halka, kontakt lens, kornea nakli gibi tedavileri bulunmaktadır.

Sarı nokta hastalığı, Gözün ağ tabakası olan, retinanın merkezinde makula densa adında bir bölge bulunur. Bu hastalıkta yine bu bölgeden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Daha çok ileri yaşlarda, yaklaşık 50-55 yaş üstü insanlarda görülür. Çok sık görülen bu hastalığa müdahale edilmezse, görme kaybının yaşanacağı problemler ortaya çıkmaktadır. Retinanın ilk başlarda merkeze doğru kaymalar başlar ve görüntü zamanla kaybolur. Daha önceleri tedavisi olmayan bu hastalıkta, 2000 yıllarından sonra tedaviler geliştirilmiş ve yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkmıştır. Hastaya ilk önce, fotodinamik tedavi uygulanır. Daha sonra ilaç tedavisine geçilir. İlaç hastanın gözlerinin içine direk enjekte edilir ve sorunlu olan damarlara müdahale olunur.

Göz çizdirme, Excimer lazer göz hastalığı değil, görme bozuklukları yaşayan insanlar için bir çözüm yöntemidir. Astigmat, miyop ve hipermetrop gibi çok yaygın olan göz hastalıklarının ve kusurları ortadan kaldıran bir yöntemdir. Hasta kişiler gözlük ve lens gibi araçları kullanmayı bırakır.

Göz Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Vertigo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vertigo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bakteri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bakteri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kansızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Graves Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Graves Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Graves Hastalığı, bu hastalık çeşidi, tiroit bezlerinin aşırı çalışmasına sebebiyet veren, bir otoimmün hastalığıdır. Otoimmün hastalıkları, vücudun istemeyer[...]

Kalp Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp damar hastalıkları, Kalp damar hastalıkları organlarımızın çalışması için gerekli olan maddeleri taşıyan kanı, diğer organlara pompalamakla görevli olan kalbi[...]

Ttp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ttp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ttp Hastalığı, Özellikle genler ve kadınlar üzerinde görülen hastalık türünün nedeni belli olmayan bir rahatsızlık olup her türlü yaş grubunda görülmektedir. Ttp[...]

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar?

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar?

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar: B vitamininde yer alan vitaminler, DNA' mızı koruma sağlamaktadır. B vitamini, DNA, sinir ve kırmızı kan hücresi üretimi b[...]

Raynaud Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Raynaud Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Raynaud Hastalığı, vücutta bazı bölgelerde meydana gelen kan dolaşım bozukluğuna raynaud hastalığı denir. Raynaud hastalığının bir adı ise raynaud fenomeni olarak [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6