Kan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kan hastalıkları, vücuda etki ettiği hastalıklar ve sebeplerini ile sırası ile anlatabiliriz. Bu hastalıklar kişide belirli hastalıklara sebep olduğu için, kişiden kişiye değişiklik gösterir,


Kan hastalıklarının sebepleri nelerdir?Atar ve toplar damarda pıhtılaşma


Kan hastalıklarının ilk sıralarında yer alan bu hastalık kan akımının yavaşlaması, damar duvarı bozukluklarında hayati tehdit eden tıkanmalar ve damarlarda pıhtılaşma ile görülebilir. Bu hastalık genellikle alyuvarların anormal artışı ve bakteri, kan hastalığı ile seyreden hastalıklar da multipl, miyelom gibi hastalıklarda görülür.


Parmakların kızarıklığı ve ağrısı


Hastalıklar kılcal damarlarda tıkanma sonunda meydana gelen iskemiye bağlı bir hastalıktır. Bu hastalıkta ellerin ve ayakların kızarıklığı, yanıcı tarzda ağrılar olması ile belli eder. Alyuvarların anormal artışı ile kan hücrelerinde artış seyredildiği hastalıklarda, akut lösemiler, esansiyel, trombositoz hastalıklarında görülen kan hastalığıdır.


Akut gut atağı

Bu hastalıkta kan hastalıklarından hücre yıkımı yapımının arttığı, miyeloproliferatif hastalıklar da lenfoproliferatif hastalığında, akut ve kronik lösemiler de kanda yükselen ürik aside bağlı hastalıklar ile kendini gösterir. Bu hastalıkta yanıcı tarzda ağrı, kızarıklık ve baş parmağında şişlik gibi belirtiler ile kendini gösteren kan hastalığıdır.


İdrardan kan gelmesi

Bu hastalıkta normalde idrarda erkeklerde mikrop ve mikroskop alanında, bayanlarda ise alyuvar kısımlarında bu hastalık görülür. Bu hastalığın en sık sebebi idrar yolu enfeksiyonudur. Kan hastalıklarında pıhtılaşma ile ilgili hücrelerin Trombosit ve trombositopeni gibi fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak görülen kan hastalığıdır.


Safra kesesi taşları

Bu hastalıkta doğuştan alyuvarlar yıkımı ile görülen kansızlıklarda, hemolitik anemiler de talasemilerde, orak hücreli anemilerde, genç yaşta safra kesesi taşları olan kişilerde görülür. Bu hastalık genç bir hastada anemi, safra kesesi taşı, dalak büyüklüğü var ise aksi ispat edilene kadar doğuştan olan alyuvar yıkımına bağlı olan kan hastalıkları hastalığıdır.


Eklem içine olan kanamalar

Hastalık genellikle pıhtılaşma faktörlerinden sonra veya alyuvarlar üstü eksikliklerine bağlı, eklem içinde olan kanamalarda görülen hastalıktır. Bu hastalığın görülmesinin en sık nedeni hemofili sebebi olarak görülür. Bu hastalık diz eklem bölümünde görülen kan hastalığıdır.


Sarılık

Bu hastalık ile kanın vücutta yıkımına bağlı olarak görülen anemiler de ve karın içinde büyüyen lenf bezlerinin safra yollarına basısına bağlı karaciğer Bilirubin artışı ile mukozalarda sarılık gözlenir. Ayrıca bu hastalıktan B 12 ve folik asit eksikliğine bağlı olarak limon sarısı görünümüne yol açan sarılık izlenir. Gençlerde sarılık, dalak büyüklüğü, safra kesesi taşı oluşması olan anemiler de görülerek vücutta bulunan böyle bir kan hastalığına sebep olur.

Kan Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6