Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endokrin iç salgı bezlerinin oluşturduğu sisteme verilen addır. Bu iç salgı bezleri vücutta hormon salgılanmasını sağlayan ve çeşitli aktivitelerin yerine getirilmesine yarayan bezlerdir. Bu aktiviteler üreme, metabolizma, büyüme ve gelişme gibi yaşamsal aktivitelerdir. Endokrin sistem hormon salgılanmanın yanı sıra pankreas, hipofiz, yumurtalıklar ve tiroit bezleri gibi vücut yapılarını da içerisine almaktadır. Endokrinoloji ise endokrin kapsamına giren hastalıkları inceleyen ve bu konular üzerinde araştırmalar yapan bilim dalına verilen addır.

Diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet kan içinde bulunan şeker miktarının yüksek olması ile ilgilidir. Kan şekerinin yükselmesi başta felç olmak üzere beyin kanaması, böbrek yetmezliği veya körlük gibi hayatı olumsuz etkileyecek ve geri dönüşü olmayan hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Endokrinoloji geri dönüşü olmayan veya çok zor olan bu hastalıkların ortaya çıkmasını engellemek amacı ile araştırmalar yapmaktadır. Endokrinolojinin amacı bu hastalıkların oluşmasını önceden görüp engelleyebilmek için araştırmalar yapmak ve ortaya çıkacak hasarın en aza indirilmesini sağlamaktır.

Kısırlık ve üreme, insan hayatının devamının sağlanması ve her neslin kendi soyunu ilerletebilmesi için üremeye ihtiyaç vardır. Üreme kadın ve erkek vücudunda hormonlar ile salgılanan sentezler sayesinde gerçekleşmektedir. Endokrinoloji sağlıklı üreme ve kısırlığın giderilebilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Dünya üzerinde birçok insan endokrin uzmanı sayesinde hamile kalmakta veya kaliteli sperm üretimini sağlayabilmektedir. Endokrinoloji ile insan vücudunda yeteri kadar salgılanamayan üreme hormonu salgılanması sağlanarak hamile kalma oranları yükseltilmektedir. Ayrıca endokrin cinsel gücün artırılmasını sağlamaktadır. Bunların yanı sıra endokrinoloji erken menopoz veya düzensiz adet görme gibi kadınsal fonksiyonlarında yerine getirilmesinde yardımcı olmaktadır.

Yumurtalık Hastalıkları, kadınlarda görülen bu hastalık cinsel hormon salgılanmasının az olmasından kaynaklanmaktadır. Bu hormonun eksikliği adet görmeme ve aşırı kıllanma gibi sorunlara neden olmaktadır. Yine bu hastalığın tedavisi endokrin uzmanı tarafından yapılmaktadır.

Tiroit, insanlarda tiroit hormonunun fazla veya az salgılanmasına bağlı olarak ortaya çıkan halsizlik veya enerji kontrolü sağlayamama, kas sertliği, duyu bozuklukları ve dokunsal hassasiyet oluşması gibi problemler vardır. Endokrinoloji bu sorunların giderilmesi ve önlenebilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Az hormon salgılanmış ise hormon takviyesi, hormon fazla salgılanmış ise fazla hormonu yok ederek tiroit hormonunun dengesini sağlamaktadır.

Kemik Yapısı ve Çocuklarda Gelişim, hormon seviyelerinde meydana gelen bozulmalara bağlı olarak kemiklerde kalsiyum oranı düşer ve kemik yapısı zayıflar veya kemik olması gerekenden daha yumuşak bir hal alır. Bu durum yetişkinlerde kemik erimesine çocuklarda ise Raşitizm ve osteoporoz hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Çocuklarda yeteri kadar büyüme hormonunun salgılanmaması kısa boy, çelimsiz vücut yapısı ve yaşıtlarına göre gelişiminde geriliklerin görülmesine neden olmaktadır. Ayrıca hormon bozulmaları erkeklerde testis üretiminin azalmasına ve kadınlarda erken menopoz döneminin başlamasına neden olmaktadır. Endokrinoloji bu hastalık ve rahatsızlıkların giderilmesi için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bu hastalıklar ile ilgili tedavi endokrin uzmanı tarafından yapılmaktadır.

Hipertansiyon, tansiyon kan basıncı, hipertansiyon ise yüksek kan basıncı demektir. Aşırı derecede hormon salgılanmasına bağlı olarak ortaya çıkan hipertansiyon kalp krizi riskini de artırmaktadır. Hipertansiyon tedavisi için başvurulan doktor bir endokrin uzmanıdır.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Uyku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Saç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Saç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6