Kimyasal Kaynaklı Meslek Hastalıkları
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kimyasal Kaynaklı Meslek Hastalıkları

Kimyasal Kaynaklı Meslek Hastalıkları, günümüzde meslek hastalığı birçok iş alanında karşımıza çıkabilecek bir sorun haline gelmiştir. Maden işleriyle uğraşanlar, sanayide sürekli demir metal işiyle uğraşanlar, otomobil servislerinde mekanik işlerle uğraşanlar, deri fabrikaları, boya fabrikalarında çalışanlar gibi. Kimyasal kaynaklı meslek hastalığı kişide geçici ya da sürekli hale gelen sağlık sorunları yaratabilir. Bunların başında kimyasal zehirlenme, yaralanma, yanma, uzuv kaybı, alerji, enfeksiyon gibi kişide meydana gelebilecek hastalıklar görülebilir.


Kimyasal Kaynaklı Meslek Hastalıkları Korunma Yolları


İşi gereği kimyasal ürünlerle bir arada zaman geçirip çalışmak zorunda olan birçok kişi var. Sağlık bakanlığı ve işçi hakları tüzüklerinde iş yeri yetkililerinin çalışanları için sağlaması gereken belirli kurallar vardır. İşveren, iş yeri yetkilisi çalışanın sağlıklı bir ortamda güvenli çalışabilmesi için gerekli tedbirleri alıp bunları uygulatması gerekmektedir. Kimyasal işlerle uğraşanların zehirlenme ya da kişi vücudunda zamanla meydana gelebilecek bir sağlık sorunu ile karşılaşmaması için çalışma ve mola saatlerini ona uygun bir şekilde düzenlemeleri gerekmektedir. Uzun süre kapalı ortamda çalışan kişinin ileri vade de sağlık sorunlarıyla karşılaşması muhtemeldir. Kimyasal işlemlerde sık sık mola vererek açık havaya çıkılması, çalışırken maske, eldiven kullanılması, ağız yoluyla temas edilecek davranışlardan kaçınılması gerekmektedir. Sanayi ortamında çalışan kişilerin metal, demir, gaz, boya gibi kimyasal içerikli maddelerden doğabilecek hastalıklara karşı tedbirli olup, işe uygun koruma amaçlı kıyafet, maske, eldiven gibi malzemelerin kullanılmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.


Kimyasal Kaynaklı Meslek Hastalıkları İçin Gıdalarla Korunma


Sürekli kimyasal maddeler içeren işlerle uğraşmak zorunda olan kişiler beslenmelerine dikkat ederek, oluşabilecek sağlık sorunlarından korunabilirler. Ayran, yoğurt gibi gıdaları sık tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca gün içinde bol su tüketilmesi kimyasalın vücudunuzdaki zararlarını en aza indirgeyecektir. Kimyasal kaynaklı maddelerden oluşabilecek hastalık ve sağlık sorunlarınızı ihmal etmemek mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli kontrol ve tedavilerin yaptırılması gerekmektedir.

Kimyasal Kaynaklı Meslek Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Peynir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Peynir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6