Kan Pıhtılaşması Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kan Pıhtılaşması Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kan pıhtılaşması hastalığı, kanda faktör 8 ve faktör 9 isimli 2 protein yer alır hemofili halinde bu proteinler kanda eksiktir. Bu 2 proteinin kanda olmaması, miktarının düşmesi ya da işlevinin bozulması halinde, kan pıhtılaşamaz ve kanamaya neden olur. İlk olarak da 1920 senesinde tanımlanan hemofili, kalıtsal faktörlere (Soya çekim) ilişkili olarak da gelişen önemli kanamalara yol açan bir hastalıktır. Ama hemofili hastalarının tahmini %30'unun ailesinde hemofili yoktur. Zira genlerde olan mutasyonlardan kaynaklanır. Hemofilide sıkıntı kanamada değil kanama müddetinin uzamasında başka bir deyişle kanın daha geç pıhtılaşmasındadır. Toplumda görülme sıklığı fazladır. Her 4 bin erkekte bir meydana çıkar. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara yönelik çok daha fazladır. Bayanlarda görmek çok nadir bir vaziyettir. 1985'ten öncesinde vücuduna faktör 8 enjekte edilen çoğu hasta HIV ile enfekte olmuş ve AİDS gelişmiştir. Ama nihai zamanlarda kan gizleme ile bu riziko azaltılmıştır.

Aşırı kan pıhtılaşması, kan pıhtılarının çok basit meydana gelmesi ya da uyumlu şeklinde çözünmemesi durumudur. Normal şartlarda, kan pıhtıları kan damarı duvarlarındaki minik kesik ya da çatlakları kapatmak ve kanamayı durdurmak amaçlı meydana gelmektedir. Kan damarındaki kan akımının yavaş olması da kan pıhtısı oluşumuna sürükleyebilir. Söz gelişi, bir kan damarı daraldığında, kan damar içerisinde davranış ettiğinden yavaşlayabilir.

Aşırı kan pıhtılaşmasının çoğu sebebi vardır. Kan konusunda sıkıntılar, kan damarı bozuklukları ya da diğer etmenler bu durma sürükleyebilir. Sebepten müstakil olarak da sıkıntı olan kan pıhtıları kan akımını sınırlayabilir ya da engelleyebilir. Bu durum vücudun uzuvlarına kayıp verebilir ve ölüme dahi sürükleyebilir.


Hemofili belirtileri nelerdir?


Belirtisi kanamadır. Çocukluk döneminde meydana çıkan beyin kanaması, ölüme sürükleyebilir. Çoğunlukla bu yaştaki kanamalar yaralanmalara ilişkili olarak da görülür. Genç, ağız kısmını ya da burnunu bir yere çarptığında kan kaybı görülür. Bununla Birlikte oyun döneminde, dizini çok yaralayan çocukta, kanama eklem içerisine olabilir. Bu sık sık tekrarlarsa, önemli problemlere neden olur. Eklemin hareketlerini sınırlar üstelik tamamıyla ortadan silebilir. Kemiklerin kaynaşmasına neden olur. Ayrıca kanamalar karaciğer, böbrek benzeri iç organlarda da meydana çıkar. Yaş ilerledikçe hastalığın farkına varan birey, daha temkinli bir hayat sürer. Böylelikle uzunca seneler yaşamını aynı ritimde devam ettirebilir. Ama küçük yaralarda ya da çarpmalarda dahi bedende morluklar görülebilir. Hastalığın, yaş ilerledikçe ne türlü seyredeceğini düşünmek kolay değildir. Minik kanamalardan sonra durdurulamayan kan kayıpları oluşabilir. Sağlık sorunu derecesine yönelik belirtilerin meydana çıkış yaşı ve tarzı değişkendir. Çoğunlukla bebeğin hareketlenip düşüp çarpmaları başlayana denli belirti vermez. Şayet zor bir faktör eksikliği mevzu bahis ise en küçük bir travmayla dahi zor kanamalar olur. Küçük sıyrıklardan uzunca süre kıtır kanama gelmektedir. Emekleme, yürüme ve çarpmalar ile cilt altı kanama ve morarmalar olur. Eklem içi kanamalar eklemlerde hasara neden olmasından ötürü önemlidir. Faktör seviyeyi %1 alt kısmında ise kafa içi, adale içi ve batın içerisine spontane kanamalar olasıdır. O vakte denli kanaması, yaralanması tesadüfen olmadı ise sünnet ardından da penisten kanama da sık sık rastlanan bir tablodur. Hemofilinin rehabilitasyonu müebbet sürer. Zira bu sağlık sorunu genetik bir hastalıktır ve şimdilik tedaviler bu mertebeye gelmemiştir. Hastalıkta noksan olan etmenler (Proteinler) enjeksiyonla mahaline konur. Bu olarak, hastada kanama olduğunda pıhtılaşmanın meydana gelmesi sağlanır.

Kan Pıhtılaşması Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kimyasal Kaynaklı Meslek Hastalıkları

Kimyasal Kaynaklı Meslek Hastalıkları

Güncel

Beta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Beta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6