Meniere Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Meniere Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Meniere Hastalığı

Meniere Hastalığı, iç kulakta meydana gelen iltihap ve basınç artışı ile karakterize edilen bir durumdur. Tam olarak nedeni anlaşılamamış olsa da, ıslak kafa ile soğuk havada bulunma, cereyan yapan yerlerde kalma, iç kulak sıvısının fazla üretilmesi, iç kulak tahliye kanallarının tıkalı olması ve alerjenler bu hastalığa neden olabilir. Meniere Hastalığı, genellikle kırk yaşlarından sonra ortaya çıkar ve nadiren iki kulakta birden oluşur. Hastalık, insanlarda onbinde bir oranında görülmektedir.

Meniere Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 • En önemli belirtisi baş dönmesidir. Merkezi sinir sistemi için sensör görevi yapan kulak sıvılarında meydana gelen iltihaplanma ve basınç artışı, beynin yanlış sinyaller almasına ve baş dönmesine neden olur. Baş dönmesinden hemen önce istemsiz göz hareketleri (tik) görülebilir.
 • Mide bulantısı ve etraftaki her şeyin döndüğünün görülmesi, virajlı yolda giden araba etkisi yaparak hastanın midesini bulandırır.
 • Kulakta doluluk hissi; iç kulakta meydana gelen sıvı artışı, normal duyumların yerini az ve yanlış duyumlara bırakır. Bu, ses veren cisimlerin uzaktaymış gibi hissedilmesine neden olur.
 • Alerjik reaksiyonlar, bağışıklık sisteminin zayıflaması ile iç kulak iltihabına yol açabilir.
 • Kulakta hışırtı, sürekli olarak kulakta meydana gelen hışırtı, yaşam konforunu bozar. Bu hışırtı, genellikle ömür boyu sürer, ancak hastalar zamanla bu sese alışır.
 • İşitme kaybı, baş dönmesi başladığında işitme kaybı ve doluluk hissi oluşturur. Hastalığın ilk yıllarında baş dönmesi ve mide bulantısı yoğun görülse de, yıllar sonra işitme kaybı kalıcı olabilir.

Hastalardan edinilen bilgilere göre, hastalık baş dönmesi ile başladıktan sonra ilaç alınmazsa yarım saat ile bir gün kadar sürmekte fakat kendiliğinden sonlanmaktadır. Hastalığın ilk görüldüğü zamanlarda baş dönmesinden kaynaklı düşmeler meydana gelebilir. Genel olarak birkaç saat süren hastalık atakları, tedaviye başlandıktan sonra azalmaktadır. Hastalığın başlangıcında hastalar bir yerlerde düşecekleri korkusu yaşarken, bir süre sonra bu hastalık ile yaşamaya alışmakta ve genellikle belirtilerin yılda birkaç kez tekrarlandığı bildirilmiştir. Hastalık için kullanılan ilaçların yan etkilerinin fazlalığı nedeniyle bu ilaçlar kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Meniere Hastalığı Tedavi Süreci

Hastalığın yüzde yüz tedavisinin olmadığı hekimler tarafından belirtilmektedir. Ancak bazı hastalar bu hastalığın belirtilerini 2-3 yıl görmediklerini, bu sürenin sonunda tekrar gördüklerini beyan etmişlerdir. Uzman hekim tarafından yapılan tetkiklerden sonra Meniere hastalığına bağlı baş dönmesi olduğu tespit edilen hastalar, klinikte yatırılarak tedaviye başlanır. Hastaya serum bağlanarak içerisine baş dönmesi ve mide bulantısını azaltacak ilaçlar katılır. KBB uzmanı tarafından yapılacak tetkiklerden sonra size verilecek ilaçlar mutlaka düzenli kullanılmalıdır. Doktor, ilaçların yan etkilerinden dolayı ilaçların ne zamana kadar ne şekilde kullanılacağını size açıkça anlatmaktadır. Hastanın dikkat etmesi gerekenler:
 • Başını ıslak dışarı çıkmamalı,
 • Ensesini mutlaka kuru tutmalı,
 • Cereyan yapan bir yerde kesinlikle durmamalı,
 • Merdiven gibi yerlerden inerken mutlaka korkuluklara yakın ve korkuluktan tutunarak yürümeli,
 • Stresten uzak durmalı,
 • Tuz, şeker, kafein azaltmalı,
 • Alkol tüketmemeli,
 • İdrar söktürücü ve baş dönmesine karşı ilaçlar kullanmalıdır.

Her şeye rağmen düzelmeyen ve hastalığın hastayı bunalıma sürüklediği durumlarda cerrahi müdahale ile tedavi süreci başlar. Bu süreç, deneyimli KBB hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Unutma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Unutma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Nörolojik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Nörolojik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi