Tifo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Tifo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tifo Hastalığı

Tifo, bulaşıcı bir hastalık olup, genellikle kirli içme suları, iyi yıkanmamış sebze ve meyve tüketimi gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Daha çok sonbahar ve yaz aylarında salgın şeklinde sık görülen bir hastalık olan tifo, vücuda bulaştıktan sonra 1-2 hafta içinde belirtilerini göstermeye başlar. Tifo hastalığı beyin, göz, böbrekler, akciğer, kalp, kulak ve karaciğer gibi organları olumsuz yönde etkiler.

Tifo, 'Salmonella Typhi' adlı bir bakteri nedeniyle oluşur. Tifo mikrobu, kişinin idrarı, dışkısı, kanı, tükürüğü ve cildindeki döküntülerde bulunabilir. Hastalık, hayati önemi olan organları etkileyen ciddi bir enfeksiyondur.

Tifo Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Baş ağrısı ve yorgunluk
 • Ateşin yükselmesi
 • Burun kanaması
 • İştah kaybı
 • Bronşit
 • Mide ve bağırsak bozuklukları
 • İshal ve kabızlık
 • Dilde paslanma
 • Dil ve yanaklarda kızarıklık
 • Hastalığın ileri aşamalarında dilin sararması
 • Ateş yükseldikçe göğüs, karın ve sırtta ufak kırmızı lekeler
 • Düşük tansiyon
 • Nabız yavaşlaması
 • Bağırsak kanamaları
 • Bademcik iltihabı
 • Kilo kaybı
 • Karında gerginlik ve şişme

Tifo Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tifo hastalığına neden olan bakteriyle mücadele etmek için antibiyotik tedavisi başlatılır. Ayrıca, sindirimi kolay bir beslenme programı düzenlenmelidir. Bu beslenme programı karbonhidrat ve protein bakımından zengin olmalıdır. Hastalık döneminde bol su tüketimi önemlidir.

Tifo Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Tifo hastalığından korunmak için içme suları mutlaka hijyenik koşullara uygun olmalıdır. Asla çeşme suyu tüketilmemelidir. Tüketilen yiyecekler bol su ile tekrar tekrar yıkanmalıdır. Temizlik kurallarına çok dikkat edilmelidir.

Hastalığın ne kadar erken tanınır ve tedavi edilirse, hastalıktan kurtulma o kadar kolay olur. Eğer tifo salgın şeklinde görülüyorsa, tifo aşısı yapılmalıdır. Tifo aşısı %100 koruma sağlamasa da, tedbir amacıyla yapılması gerekir. Tifo aşısı olan kişi hastalığı daha kolay atlatabilir. Tifo aşısı, bir hafta içinde üç defa yapılır ve bir yıl içinde vücuda bağışıklık kazandırır.

Ek Bilgiler

Tifo hastalığı, özellikle gelişmekte olan ülkelerde sıkça görülmektedir. Hijyen koşullarının yetersiz olduğu bölgelerde yaygın olarak karşılaşılan tifo, toplum sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünya genelinde her yıl milyonlarca kişi tifo hastalığına yakalanmakta ve bu hastalık nedeniyle binlerce kişi hayatını kaybetmektedir.

Tifo hastalığının önlenmesi ve kontrol altına alınması için kamu sağlığı önlemlerinin yanı sıra bireysel hijyen ve temizlik kurallarına da dikkat edilmelidir. Çevre sağlığı hizmetleri, temiz su temini ve hijyen eğitimi gibi konular tifo hastalığının yayılmasını engellemek açısından büyük önem taşımaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sena Ünver

20 Nisan 2024 Cumartesi

bende bunlardan bağzıları var
-Bronşit,dilde paslanma,dilde sararma,göğüste kızarma,kilo kaybı,karında gerginlik ve şişme.
Ben tifo hastasımıyım? lütfen cevaplayın.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Sena Ünver,

Belirttiğiniz semptomlar tifo hastalığının belirtileri arasında bulunabilir, ancak bu tür semptomlar başka hastalıklarla da ilişkili olabilir. Kesin bir teşhis koyabilmek için bir sağlık profesyoneline başvurmanız en iyisi olacaktır. Lütfen en kısa zamanda bir doktora danışın.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Hayat

Merhabai yaşamış olduğunuz belirtiler her ne kadar tifo hastalığı belirtileri arasında yer alsa bile bunun tam teşhisi için uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Yapılacak olan kan testleri ve diğer testleri yaptıktan sonra doktorunuz bilgi verecektir. Eğer böyle bir rahatsızlık varsa acilen gerekli müdahaleler yapılmalıdır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alaca Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Alaca Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sara Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sara Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi