Hastalıkların Zihinsel Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hastalıkların Zihinsel Nedenleri?

Hastalıkların Zihinsel Nedenleri, Bir kısım rahatsızlıklar yaşam kalitesine düşürmektedir. Bunun temel nedeni önemli ya da önemsiz olayların karşısında geçirmiş olduğumuz rahatsızlıklar vücudun kendisini olumsuz olarak etkilemesinden kaynaklı olarak geçirilen rahatsızlık vücutta fizyolojik olarak olmada ruhsal yönden ağrı ya da acı sürdürmemize neden olarak yaşamımızın olumsuz yönde etkilenmesine sebep olabilmektedir. Yaşamımızda geçirmiş olduğumuz rahatsızlıklardan kaynaklı olarak moralimiz bozulabilir buna bağlı olarak sinirler gerilir, dikkatimiz dağılarak hayatımız yaşanmaz bir hale getirebilmektedir. Yaşantımızda meydana gelen bütün olaylar sağlığımızı etkilemesi tesadüften ibaret değildir. Her sağlık sorunun oluşmasında kesinlikle bir sebep bulunmaktadır. Doğuştan kaynaklı rahatsızlığın dışında kalan sağlık problemleri beynimizin bize bilinç altından seslendiği bir zihinsel bunalımdan kaynaklı olduğuna ilişkin sinyaller bizleri rahatsız etmektedir. Beyin rahatsızlık hissettiği bir alanda sürekli olarak bir sıkıntı olduğunu istemsiz olarak iletir bunun temelinde aslında duygularımız yatmaktadır. Aslında fiziki olarak bir rahatsızlık bulunmamasına rağmen beyin nöronları duygusal yoğunluktan dolayı uyarılarak olmayan bir rahatsızlığı zihnimizde varmış gibi hissettirmektedir. Kısacası zihnimiz rahatsızlık duyduğu bir kusurdan dolayı o bölgeye sinyaller göndererek bölgesel bir ağrının oluştuğunu yansıtmaktadır. Böylece şartlanan vücut olmayan bir ağrıyı bedenimizde varmış gibi hissettirebilir.


Hastalıkların Zihinsel ve Ruhsal Oluşumu


İnsan ne kadar hayatından lezzet alırsa o kadar mutluluk hormonu salgılar ancak huzursuzluk ve mutsuzluk arttıkça olmayacak rahatsızlıklardan dolayı gönderdiği olumsuz reseptörlerden dolayı hastalık oluştuğu hissi oluşmaktadır. İnsan vücudu hor kullanıldığı taktirde birtakım rahatsızlıkların oluşması aşikardır. Bazen zihnimiz hastalık oluştuğu sinyallerini gönderir. Bunun yegâne temeli başımızda geçen küçük rahatsızlıklar, temelinde zarar durumu yatmayan küçük kazalar, yaralanmalar, kesikler beyin nöronlarına iletilir. İnsan bu kesikler ve yaralanmalardan dolayı mutsuz olur yapmış olduğu olumsuz araştırmalar neticesinde başından daha büyük bir rahatsızlık geçireceği düşüncesi içerisine girer. Böylesi bir durumda zihinsel bir rahatsızlık oluşur. Küçük rahatsızlık zihinde büyüyerek ruhumuzu yaralar böylelikle ciddi bir sorun olacağı düşüncesi daha büyük bir rahatsızlığın oluşmasına neden olmaktadır.


Hastalıkların Zihinsel Nedenlerine Bağlı Etmenler


Yakın tarih de uzmanların yapmış olduğu bir araştırmada dikkat çeken bir ölüm vakıası doktorları ciddi anlamda etkilemiştir. Oluşan bu vakıada bir buzhane konteyner da çalışan bir usta, konteyner içine girdiğinde kapı birdenbire üzerine kapanır. Bu karanlık ortamda kalan usta sesinin kimsenin duymayacağı bilmektedir. Bundan sonra usta beyninde yaşamının son bulacağını, burada kendisinin kimsenin bulamayacağını bu yüzden donacağını sürekli olarak düşünür. Konteyner içerisinde ağlayarak rahatsızlığını üzerinde bulunan bir kalem ve kâğıt üzerine yazmaya başlar. Kaleme almış olduğu yazısında "artık yavaş yavaş parmak uçlarını hissetmediği, kulaklarının donduğunu, nefesinden çıkan buharın soğuduğu şeklinde" içinde bulunduğu olumsuz olayı anlatır ve bir müddet sonunda ölür. Bir müddet sonra mağaza sahibi çalışanını konteyner içerisinde bulur ve hemen hastaneye kaldırır. Doktorların ilk müdahalesinde hastanın DONARAK ÖLDÜĞÜ kayıtlara geçer. Mağaza sahibi böylesi bir durumun olmayacağını, konteyner çalışmadığını, yaz günü sadece 5 saat geniş konteyner kaldığı taktirde ölemeyeceğini dile getirmesi üzerine yapılan araştırmada hakikatten konteyner çalışmadığı tespit edilir. Ancak ölen kişi o kadar çok zihnini donarak öleceğine şartlandırmıştır ki beyin nöronları sürekli ortamın soğuk olduğunu hissini vererek çalışanın öldüğüne kendisini inandırdığından üretilen salgılar ortamın buz gibi olduğu ruhsal ve zihinsel anlamda şartlandırması sağlayarak kişinin ölmesine sebep olmuştur.

Yukarıda bahsedilen olayda anlaşılacağı üzere hastalığın ancak beyinde olduğu, kişinin kendisini olumsuz olarak şartlandırmasından kaynaklı olarak zihnimiz ruhsal olarak bunalıma girerek daha derin ve telafisi olmayan durumlara ilettiğinden zihnimizde olmayan rahatsızlıklara ve olaylara sevk edilmemesi çok ama çok önemlidir. Çünkü zihinde başlayan bir rahatsızlık tedavisi mümkün olan ufak bir durumu dahi abartarak telafisi mümkün olmayan bir duruma itebilmektedir.

Hastalıkların Zihinsel Nedenleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ölümcül Hastalıklar Nelerdir?

Ölümcül Hastalıklar Nelerdir?

Güncel

İnek Hastalıkları Türleri ve Tedavisi

İnek Hastalıkları Türleri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6